W jaki sposób oduczyć psy żebrania o jedzenie.

Uporczywe żebranie o jedzenie jest jednym z tych problemów behawioralnych, których rozwiązanie jest łatwe w teorii, ale trudniejsze do wykonania ze względu na pewne istotne reguły procesu uczenia się. Właściciele zwierząt mogą podjąć pewne kroki w celu wyeliminowania takiego zachowania. Musimy wiedzieć , ze zachowanie zwierząt ma konkretne przyczyny. Zwierzęta mają tendencję do powtarzania zachowań , za które dostają nagrodę , a nie powtarzają tych , za które nie są w jakiś sposób nagradzane. Informacje te są trudne do zrozumienia jeśli ktoś nie zdaje sobie sprawy , dlaczego zwierzę satysfakcjonują poszczególne zachowania , takie jak uporczywe szczekanie lub gonitwa za samochodami lub rowerem. Powinno być jednak jasne dla wszystkich , dlaczego żebranie o jedzenie satysfakcjonuje – zwykle prowadzi do otrzymania czegoś smacznego do jedzenia. Dlatego też instrukcje dla właściciela muszą być następujące „ Gdy pies żebrze , przerywamy podawanie karmy „ Najczęściej jest tak , ze właściciel stara się ignorować żebranie i nie poddaje się , zwierzę staje się bardziej wytrwałe , zaczyna skomleć lub szczekać , albo nadal siedzi i patrzy tak długo , aż właściciel ulegnie . Bez względu na przyczynę większość ludzi w końcu poddaje się i daje psu coś do jedzenia . Pies uzyskał w ten sposób informację , że jeżeli jest wytrwały , to na pewno dostanie coś smakowitego. Widoczne są tutaj dwa ważne aspekty psychologii nauczania :

- siła wzmacniania sporadycznego ,

- wybuch związany z wygaszeniem.

Wzmacnianie sporadyczne.

Wzmacnianie sporadyczne to jedna z najskuteczniejszych form wzmacniania. Jest skutecznym narzędziem w szkoleniu psów. Kiedy próbujemy nauczyć zwierzę nowego zachowania , najbardziej skuteczne jest nagradzanie go lub chwalenie za każdym razem , kiedy odpowiednio się zachowuje ( tzw. wzmacnianie ciągłe ). Gdy zwierzę nauczy się już odpowiedniego zachowania i chcemy by ono nie zanikło , należy rozpocząć nagradzane z przerwami. Po prostu trzeba działać jak automat do gry - pies nadal odpowiednio się zachowuje , ponieważ nigdy nie wie , kiedy zostanie nagrodzony . Dzięki tej metodzie dane zachowanie mocno się utrwala.

Wybuch związany z wygaszeniem.

Wybuch związany z wygaszeniem odnosi się do dalszych wysiłków , które zwierzę podejmuje aby uzyskać wzmocnienie otrzymywane poprzednio. Niepożądane zachowanie faktycznie nasila się przez pewien czas , zanim zwierzę ostatecznie przestaje próbować . Jest to właśnie zjawisko wybuchu związanego z wygaszeniem , które dla większości właścicieli zwierząt domowych jest tak trudne do zignorowania podczas prób wyeliminowania zachowania , które do tej pory było nagradzane.

 

Co robić ?

W oparciu o powyższe informacje należy przede wszystkim doprowadzić do tego , aby pies nie przebywał w miejscu , gdzie może uporczywie żebrać , ponieważ może być wtedy trudno go zignorować . Najprostszym sposobem jest umieszczenie psa w innym pomieszczeniu lub klatce , jeśli jest do tego przyzwyczajony , zanim rodzina zasiądzie do posiłku. W niektórych przypadkach zwierzę musi przebywać w odosobnieniu również wtedy , gdy posiłki są przygotowywane . Miejsce to powinno znajdować się na tyle daleko , aby można było ignorować skomlenie psa . Jeżeli właściciel czuje się lepiej , gdy pies jest w tym czasie karmiony , to jest to dopuszczalne , pod warunkiem jednak , że pies przebywa daleko od miejsca , gdzie jedzą ludzie. Inne rozwiązanie to by przed swoim posiłkiem podać psu specjalną przekąskę , np. gotowaną kość lub zabawkę wypełnioną jedzeniem. Zwierzę zostaje wtedy nagrodzone za to , że jest z dala od jedzącej rodziny. Jest to wyjątkowo przydatne w przypadku psów , które nie znoszą dobrze pobytu w samotności lub klatce. Psy które są na diecie ograniczającej kalorie doradzamy by codziennie rano odmierzać ilość jedzenia na cały dzień . Można wtedy zużyć część dziennej dawki pokarmu na wypełnienie zabawki pożywieniem lub jako smakołyki szkoleniowe. W przypadku przekąsek i innych produktów spożywczych pojawiających się w godzinach innych niż pory posiłków zasady pozostają takie same – jeżeli właściciele chcą całkowicie wyeliminować niepożądane zachowanie , nigdy nie można łamać ustalonych reguł. Aby metoda odniosła skutek , wszyscy członkowie rodziny muszą działać wspólnie. Jeżeli w domu są małe dzieci , pies powinien być trzymany z dala od nich, kiedy jedzą , chyba że dorosły jest w stanie zapobiec karmieniu psa przez dzieci. Wszystkie osoby w domu muszą ignorować żebranie zwierzęcia . Tylko wtedy istnieje szansa na wyeliminowanie takiego zachowania. Niestety wynik zależy od tego , czy właściciele będą bardziej wytrwali niż ich psy.

Opracował Lekarz Weterynarii

Andrzej Bugaj.